Konşimentosuz teslimat (surrender B/L) nedir?

yük gemisi

Konşimentosuz teslimatın anlamı - surrender bill of lading nedir

Uluslararası gönderim yaptığınızda, taşıyıcının varış noktası temsilcileri genellikle konşimentonun aslını ister. Bununla birlikte, konşimento (bill of lading) taşıyıcının çıkış ofisinde teslim edildiğinde, varış noktasında gönderiyi alabilmek için konşimentonun aslının ibraz edilmesi gerekmez.

Konşimento kargo için bir tür bilet gibidir. Gönderinin alınabilmesi için, konşimento teslim (surrender bill of lading) edilmediği sürece, asıl belge taşıyıcının varış noktasındaki temsilciye teslim edilmelidir.

Uluslararası ticarette, çoğu gönderici (ihracatçı), alıcılara konşimentonun aslını göndermez. Bunun yerine, prosedürü çok daha kolay hale getirdiği için konşimentoyu çıkış noktasında teslim ederler.

Genellikle, konşimento geminin kalkış gününe göre düzenlenir. Örneğin, Japonya'dan Hong Kong'a gönderim yapıyorsanız, gönderiniz 6 gün içerisinde Hong Kong limanına ulaşacaktır. Gönderici konşimentoyu kalkış tarihinden birkaç gün sonra taşıyıcıdan teslim alır ve sonra bu belgeyi EMS, FedEx veya benzeri bir şirketle alıcıya gönderirse, konşimento geminin Hong Kong limanına varışından sonra alıcıya teslim edilebilecektir. EMS veya FedEx kullanarak gönderim yapmak pek de ucuz değildir ve teslim edilmeme ya da gecikme riski de bulunmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda, konşimentoyu teslim etmek süreci çok daha kolay hale getirecektir. Konşimento teslim edildiğinde, asıl belgeye gerek kalmaz. Taşıyıcı göndericiden ödemeyi aldığında (genellikle, izim gibi uluslararası nakliye firmalarıyla kişisel eşya gönderilerinde), konşimento teslimi için gerekli düzenlemeleri yapar. Daha sonra, varış temsilcisine konşimentonun teslim edildiğini ve gönderinin asıl belge erekmeksizin teslim etme onayı gönderir. Normal şartlarda, konşimentonun teslimi işlemi birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilmektedir.

Taşıma senetleri (sevk irsaliyesi) de tıpkı teslim edilmiş konşimentolar gibi geçerlidir ve belgenin aslına gerek olmadığı anlamına gelir. Ekspres teslimat/teleks teslimat da aynı görevi görür.

Orta ve Güney Amerika ülkeleri ve Endonezya'daki gümrük ofisleri teslim edilmiş konşimento, taşıma senedi ya da ekspres teslimat Kabul etmemektedir. Bu nedenle, Japonya'da herhangi bir Orta ve Güney Amerika ülkesine veya Endonezya'ya gönderi yapıyorsanız, uluslararası nakliye şirketinin veya nakliye acentesinin konşimentosuz teslimat yerine size konşimentonun aslını gönderdiğinden emin olmalısınız.